Question 7 A steel spring is stretched 0.10 m when subjected to 200 N of tension
ID: 2117762 • Letter: Q
Question
Question 7
A steel spring is stretched 0.10 m when subjected to 200 N of tension.
How much energy is stored in this stretched spring?
1. 5.0 J 2. 10 J
3. 20 J 4. 40 J
Question 8
A shot-putter accelerates a 7.12 kg shot from rest to a speed of 12.6 m/s.
If this motion takes 1.13 s, what is the average power used by the athlete?
1. 500 W 2. 565 W
3. 780 W 4. 880 W
Question 9
A 3.0-kg object moves to the right at 4.0 m/s. It collides in a perfectly inelastic collision
with a 6.0 kg object moving to the left at 2.0 m/s.
What is the total kinetic energy after the collision?
1. 72 J
2. 36 J
3. 24 J
4. 0 J
Question 10
A 2.0-kg softball is pitched to you at 20 m/s. You hit the ball back along the same path,
and at the same speed. If the bat was in contact with the ball for 0.10 s, what is the
magnitude of the average force the bat exerted?
1. zero
2. 40 N
3. 400 N
4. 800 N
Explanation / Answer
Q 7
force applied on spring = Tension = T = 200 N
extension in spring = x = 0.1 m
for spring ...
kx = T
where k = spring constant
so.. k*0.1 = 200
k = 200 / 0.1 = 2000 N / m
so energy stored = 0.5 * k*x^2 = 0.5 * 2000 & 0.1^2 = 10 J ------- option 2
Question 8
initial speed = u = 0
final speed = v = 12.6 m/sec
time = t = 1.13 sec
so... intial energy = 0.5 * m*u^2 = 0
final energy = 0.5 * m * v^2 = 0.5 * 7.12 * 12.6^2 = 565.1856 Joules
so average power = ( final energy - intial ) / time = ( 565.1856 - 0 ) / 1.13 = 500.16425 Watt
option 1...
Question 9
In a perfectly inelastic collision, after collision the bodies moves after same speed as they stick together... Let this combined speed after collision be v ...
so.. before collison ... momentum = 3*4 - ( 6*2 ) = 0 ( I am assuming right to be positive and left to be negative )
after collision ... momentum = ( 3 + 6 ) * v
so conserving momentum ....
inital = final
so... 9 *v = 0
so final velocity v =0
so ... final kinetic nergy = 0.5 * (3+6) * v^2 = 0 J ---- option 4..
Question 10
Initial momentum of the ball = mass * velocty = 2 * 20 = 40
final momentum = mass * velocity = 2 * ( -20 ) = - 40
so change in momentum = -40 - 40 = -80 kg m/sec
so foce = change in momentum / time = -80 / 0.1 = -800 N
so option 4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.