A vessel which contains an ice-water mixture at 0C is in thermal contact with a
ID: 2118530 • Letter: A
Question
A vessel which contains an ice-water mixture at 0C is in thermal contact with a water-steam mixture at 100 C.
A.During a 10 minute period, 35 grams of steam condenses into water. How much energy flowed out of the water-steam mixture? (Signs Matter!) kJ
B.Assuming that all of the energy flowing out of the water-steam mixture goes into the water-ice mixture, how many grams of ice melts?
C.What is the change in the entropy of the water-steam mixture at 100C? (Signs Matter!)
D. What is the change in the entropy of the water-ice mixture at 0C? (Signs Matter!) (Verify to yourself that the 2nd law of thermodynamics is satisfied)
Explanation / Answer
latent heat of condensation of steam L = 2260 kJ/kg
heat evolved = mass of steam x L = 35/1000 x 2260 = - 79.1 kJ
this much energy flowed out so there will be a negative sign
now
latent heat of fusion of ice = 334 kJ/kg
mass of ice melted x 334 kJ/kg = 79.1 kJ
mass of ice melted = 0.2368 kg
entropy change for steam
dS = Q/T = 79.1 / 373 = 212.06 J
entropy change for ice
dS = Q/T = 79.1 / 273 = 289.743 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.