An alpha particle (a helium nucleus) is traveling along the positive x-axis at 1
ID: 2119056 • Letter: A
Question
An alpha particle (a helium nucleus) is traveling along the positive x-axis at 1425 m/s when it enters a cylindrical tube of radius 0.600 cm centered on the x-axis. Inside the tube is a uniform electric field of 4.00 times 10-4 N/C pointing in the negative y-direction. How far does the particle travel before hitting the tube wall? Neglect any gravitational forces. Note: malpha = 6.64 times 10-27 kg; qalpha = 2e. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. mExplanation / Answer
speed of alpha particle is u = 1425 m/s
radius of cylindrical tube is r = 0.600 cm
the electric field is E = 4.00 x 10^-4 N/C
mass of alpha particle m = 6.64 x 10^-27 kg
charge of alpha particle q = 2e = 2 x 1.6 x 10^-19 C
the electric force on the alpha particle is
F = E x q
or m x a = E x q
or a = (E x q/m)
where a is acceleration of alpha particle
let v be the final speed of alpha particle
we know that
v = u + at
or t = (v - u/a)
where v = 0 and t is time taken
the distance travelled by alpha particle before coming to rest is
S = ut + (1/2)at^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.