Two particles each with charge +2.65 microColoumbs are located on the x axis. On
ID: 2119722 • Letter: T
Question
Two particles each with charge +2.65 microColoumbs are located on the x axis. One is at x = 1.300 m, and the other is at x = -1.300m
(c) Determine the electric field strength at the origin.
N/C
(d) Determine the electric potential, with respect to zero at infinity, at the origin.
V
Now suppose that the charge at x = 1.300 m were negative, instead of positive; i.e. suppose the charge at x = 1.300 m were -2.65 microCoulombs. The second charge is unchanged.
(e) Determine the electric field strength at the origin.
N/C
(f) Determine the electric potential, with respect to zero at infinity, at the origin.
V
ALSO ,
The two charges in the figure below are separated by a distance d = 4.00 cm, and Q = 5.70 nC.
(d) How much work would have been required to place these two charges in their locations as shown in the figure? Assume that the two charges were brought to these locations from infinity.
J
(e) With these two charges in place, how much work would be required to bring a third charge, also of +5.70 nC, from infinity to point B?
J
MUST ANSWER ALL WITH DETAILS TO GET 5 STARS THANK YOU!
Explanation / Answer
c) zero
d) V = 2*K*Q/1.3 = 3.67*10^4 volts
e) Enet = 2*k*Q/r^2 = 1.82*10^4 N/c
e) zero
2)
d) W=U = K*Q*2Q/d = 14.62 J
e)
U_total = 2*k*Q*2Q/d + k*Q*Q/d*sqrt(2) = 34.41 J
so, required work = 34.41-14.62 = 19.79 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.