Three blocks are connected on the table as shown below. The coefficient of kinet
ID: 2119925 • Letter: T
Question
Three blocks are connected on the table as shown below. The coefficient of kinetic friction between the block of mass m2 and the table is 0.380. The objects have masses of m1 = 3.75 kg, m2 = 1.50 kg, and m3 = 2.40 kg, and the pulleys are frictionless.
(b) Determine the acceleration of each object, including its direction.
(c) Determine the tensions in the two cords.
(d) If the tabletop were smooth, would the tensions increase, decrease, or remain the same?
Explain.
direction
m2: magnitude m/s2
direction
m3: magnitude m/s2
direction
Explanation / Answer
A for m1 is down for m2 is to the left and m3 is up
Free body diagrams about each yields
m1*g - Tleft = m1*a so T (left) = m1*g - m1*a
T (left) - T (right) - %u03BC*m2*g = m2*a
T (right) - m3*g = m3*a So T (right) = m3*g + m3*a
Now sub the first and third into the second
m1*g - m1*a - m3*a - m3*g - %u03BC*m2*g = m2a
So (m1 + m2 + m3)*a = g*(m1 - m3 - %u03BC*m2)
So a = g*(m1- m3 - %u03BC*m2) /(m1 + m2 + m3) = 9.8*(3.750 - 2.40 - 0.37*1.5)/(3.750 + 1.5 + 2.4)
= 1.018 m/s^2 The directions were given above
Now T (left) = m1*g - m1*a = 3.750*(9.8 - 1.018) = 32.9N
T (right) = m3*g + m3*a = 2.40*(9.8 + 1.018) = 21.07N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.