Three applied forces F1=20.0 N, F2= 40.0 N, and F3 = 10.0 N act on an object wit
ID: 2110011 • Letter: T
Question
Three applied forces F1=20.0 N, F2= 40.0 N, and F3 = 10.0 N act on an object with a mass of 2.00 kg which can move along an inclined plane. The questions refere to the instant when the object has moved 0.600 m along the surface of the inclined plane in the upward direction. Neglect friction and use g= 10 m/s^2.
What is the amount of work done by the force f3 as the object moves up the inclined plane?
12 j
20.8 J
0 J
24.0 J
What is the amount of work done by the gravitational force as the object moves up the inclined plane?
6.00 J
-6.00 J
0 J
12.0 J
Please explain how you got the answer with work!
Explanation / Answer
W = FΔxcosθ
Plugging in known values :
= 10.0N(0.600m)cos30.0 °
= 5.2J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.