Two negative charges, Q = - 30 u uC are placed on the x-axis at x = + 0.5 m and
ID: 2120053 • Letter: T
Question
Two negative charges, Q = -30 uuC are placed on the x-axis at x = +0.5 m and x = -0.5 m.
A. How much energy does it take to assemble these two charges?
B.You place an unknown charge on the y-axis at y = 1 m and find that the electric potential is 0 V at the origin. What is the unknown charge?
C.If you place a -3 uC
charge at the origin, what is the x-component of the force on it from the other three charges?
D.If you place a -3 uC
charge at the origin, what is the y-component of the force on it from the other three charges?
Explanation / Answer
A)energy=kq1q2/x
=9*10^9*30*30*10^-12/1
=8.1 J
B)let the charge be q.so,
-2*9*10^9*30*10^-6/0.5 + 9*10^9*q/1=0
or q=1.2*10^-4 C
C)x component = + 9*10^9*1.2*10^-4*3*10^-6/1^2
=3.24N (-i)
d)y component=0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.