Two negative charges, Q = -10 \\mu C are placed on the x-axis at x = +0.3 m and
ID: 2236571 • Letter: T
Question
Two negative charges, Q = -10 mu C are placed on the x-axis at x = +0.3 m and x = -0.3 m. 1.How much energy does it take to assemble these two charges? 2.You place an unknown charge on the y-axis at y = 0.6 m and find that the electric potential is 0 V at the origin. What is the unknown charge? 3.If you place a -4 mu C charge at the origin, what is the x-component of the force on it from the other three charges? 4.If you place a -4 mu C charge at the origin, what is the y-component of the force on it from the other three charges?Explanation / Answer
energy takent o assemble = their potential energy kq1q2/r = 1.5 J
2) before the charge is kept potential at origin = 2*kq1/r = 600000
this is balance d by the third charge
so 600000=kq/r
q= 4*10^-5C
3) far a charge kept at origin the gcharges kept on x axix exert equal and opposite forces the remainig charge on y axis exerts force only on y axis
hence force on x axis = 0
4) y com ponent = kq1*q2/r^2 = 40 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.