Two negative charges, Q = -20 uC are placed on the x-axis at x = +0.15 m and x =
ID: 2236710 • Letter: T
Question
Two negative charges, Q = -20 uC are placed on the x-axis at x = +0.15 m and x = -0.15 m. How much energy does it take to assemble these two charges? You place an unknown charge on the y-axis at y = 0.3 m and find that the electric potential is 0 V at the origin. What is the unknown charge? If you place a -2 charge at the origin, what is the x-component of the force on it from the other three charges? If you place a -2 charge at the origin, what is the y-component of the force on it from the other three charges?Explanation / Answer
a) work done for the assembly=K*Q1*Q1/R=12 J
b) to tal potential at the origin=-Kq1/0.15-Kq2/0.15+Kq3/0.3=0
q3=2*20*0.3/0.15=80 uC
c) x-component of force=0
c)y-component of force=o
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.