Two negative charges, Q= -4.5 micro coulombs are placed on the x-axis at x= +0.5
ID: 2120293 • Letter: T
Question
Two negative charges, Q= -4.5 micro coulombs are placed on the x-axis at x= +0.5 m and x= -o.5 m.
A) How much energy does it take to assemble these two charges?
B) You place an unkown charge on the y-axis at y= 1 m and find that the electric potential is 0 V at the origin. What is the unknown charge?
C) If you place a -3 micro coulomb charge at the origin, what is the x-component of the force on it from the other three charges?
D) If you place a -3 micro coulomb charge at the origin, what is the y-component of the force on it from the other three charges?
Explanation / Answer
A) potential energy= -kQQ/r where K is 1/4*pi*epsilon.
and r= 1m
Q= -4.5 micro coulomb.
B) charge shoulf be 2 Q , and magnitude postive.
C) as net potential is zero at origin, so there would be no net force acting on -3 micoro coulomb charge.. so F_x and F_y remains zero.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.