When doing a sound experiment, you recorded the sound of a single frequency soun
ID: 2123601 • Letter: W
Question
When doing a sound experiment, you recorded the sound of a single frequency sound when it was stationary. You then placed the source on the back of your friend's bicycle and recorded the sound again as he rode away from you at 10 m/s. When the two recording are played simultaneously, you hear a beat frequency of 5.5 beats per second.
1. What was the frequency of the source?
2. What frequency did you hear as your friend rode away from you?
Pls. help and explain your answers. Will rate high for answers.
Explanation / Answer
its a case of doppler effect
f=fo(c+Vr)/(c+Vs)
where Vs=10m/s(vel of source) and fo = frequency of the source
f= frequency did you hear as your friend rode away from you
Vr=0 ,C=343m/s..
f= fo * (343/353).
so beat=5.5=(fo-f)
=> 5.5=(10/353)*fo.
we get fo= frequency of the source=194.15 Hz
f=frequency did you hear as your friend rode away from you= 194.15 * (343/353)=188.65 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.