Consider laser eye surgery, in which laser light with a wavelength of 510 nm at
ID: 2123930 • Letter: C
Question
Consider laser eye surgery, in which laser light with a wavelength of 510 nm at a power output of 1.3 W is used to reattach a detached retina. Suppose the laser is pulsed for 0.058-s time intervals.
Consider laser eye surgery, in which laser light with a wavelength of 510 nm at a power output of 1.3 W is used to reattach a detached retina. Suppose the laser is pulsed for 0.058-s time intervals. During this time, how many photons are emitted by the laser? What is the difference in energy between the two energy levels involved in this laser transition?Explanation / Answer
the energy difference is
E = (h x c/lamda)
where h = 6.63 x 10^-34 J-s,c = 3 x 10^8 m/s and lamda = 510 nm = 510 x 10^-9 m
we know that
1 eV = 1.6 x 10^-19 J
or 1 J = (1/1.6 x 10^-19) eV
the power of the laser light is
P = (E/t)
where t is time
the output power is
P_o = 1.5 W
the number of photons emitted is
n = (P_o/P)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.