Consider the RC-circuit with R = 3 k%u03A9, C = 100 %u03BCF, and E = 12 V and a
ID: 2123992 • Letter: C
Question
Consider the RC-circuit with R = 3 k%u03A9, C = 100 %u03BCF, and E = 12 V and a switch. At t = 0 the capacitor is empty and the switch is closed to the charging begins.
(a) What is the current through the resistor just after the switch is closed?
(b) What will be the current in the circuit after a long time has passed?
(c) Calculate the time constant of the circuit.
(d) What will be the charge on the capacitor after a long time has passed?
(e) How long does it take the capacitor get charged to 75% of its maximum capacity?
Explanation / Answer
a)CURRENT I=E/R=12/3000=0.004 amps....
B) zero.charges on capacitor reaches saturation.
C) time constant t=R*C=3000*100=3*10^5 sec..
D)q max=C*E=100*12=1200 C....
E)q=qo[1-e^-t/(RC)]....solving we get
t=4.15*10^5 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.