Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 200g block is connected to a light spring having a constant of 5.0 N/m is free

ID: 2124946 • Letter: A

Question

A 200g block is connected to a light spring having a constant of 5.0 N/m is free to oscillate on a frictionless horizontal surface. The block is displaced 5.0cm from the equilibrium position and released from rest.

a) find period of motion

b)determine the maximum speed of the block

c)what is the maximum acceleration of the block

d) express the postion, velocity, and acceleration as a function of time (in Si units)

If the block were released from same initial position, x=5.0cm but with an initial velocity of v=-0.1 m/s what is the new period of motion, maximum speed and amplitude

Explanation / Answer

m = 0.2 kg
k = 5 N/m
A = 0.05m

a) w = sqrt(k/m) = 5

T = 2*pi/w = 1.256 s

b) Vmax = A*w = 0.25 m/s

c) amax = A*w^2 = 1.25 m/s^2

d) x = A*cos(w*t)

Vx = -A*w*sin(w*t)

ax = -A*w^2*cos(w*t)


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote