Three spiders are resting on the vertices of a triangular web. The sides of the
ID: 2125019 • Letter: T
Question
Three spiders are resting on the vertices of a triangular web. The sides of the triangular web have a length of a = 0.79 m, as depicted in the figure. Two of the spiders (S1 and S3) have +7.1
Three spiders are resting on the vertices of a triangular web. The sides of the triangular web have a length of a = 0.79 m, as depicted in the figure. Two of the spiders (S1 and S3) have +7.1 mu C charge, while the other (S2) has ? What are the magnitude and direction of the net force on the third spider (S3)? What are the magnitude and direction of the net force on the third spider (S3Explanation / Answer
F1 =F2= k*q1*q3/a^2 = 0.574 N
net force = sqrt(F1^2+F2^2+2F1F2COS(THETA))
= sqrt(0.574^2+0.574^2+2(0.574*0.574)cos120)
= 0.574 N
directed towards down
counter clock wise wrt to x axis by an angle 270
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.