Three spiders are resting on the vertices of a triangular web. The sides of the
ID: 2125023 • Letter: T
Question
Three spiders are resting on the vertices of a triangular web. The sides of the triangular web have a length of a = 0.79 m, as depicted in the figure. Two of the spiders (S1 and S3) have +7.1
have a length of a = 0.79 m, as depicted in the figure. Two of the spiders (S1 and S3) have +7.1 mu C charge, while the other (S2) has ? What are the magnitude and direction of the net force on the third spider (S3)? What are the magnitude and direction of the net force on the third spider (S3) when it is resting at the origin?Explanation / Answer
a)
Magnitude =2*9*10^9*(7.1*10^-6)^2/0.79^2*cos(60 degree) = 0.727 N
Direction = 270 degree conterclockwise from +x axis.. or downward
c)
Magnitude =2*9*10^9*(7.1*10^-6)^2/(0.79/2)^2 = 5.8156 N
Direction = 270 degree conterclockwise from +x axis.. or downward
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.