A 1.9 g plastic bead charged to -4.1 n C and a 4.4 g glass bead charged to 17.5
ID: 2125321 • Letter: A
Question
A 1.9g plastic bead charged to -4.1nC and a 4.4gglass bead charged to 17.5nC are 1.8cm apart (center to center).
a. What are the magnitudes of the accelerations of the plastic bead and the glass bead?
b. What are the directions of the accelerations of the plastic bead and the glass bead?
a. The beads are attracted to one another
b. The beads are moved in the same direction
c. The beads are repulsed to one another
Explanation / Answer
m1 = 0.0019 kg
q1 = -4.1 nC
m2 = 0.0044 kg
q2 = 17.5 nC
r = 0.018 cm
F = k*q1*q2/r^2 = 1.99*10^-3 N(attractive force)
acceleration of plastic bead, a = F/m1 = 1.047 m/s^2
acceleration of glass, a = F/m2 = 0.452 m/s^2
part B
c. The beads are attracted to one another.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.