The figure shows block 1 of mass 0.155 kg sliding to the right over a frictionle
ID: 2125518 • Letter: T
Question
The figure shows block 1 of mass 0.155 kg sliding to the right over a frictionless elevated surface at a speed of 8.15 m/s. The block undergoes an elastic collision with stationary block 2, which is attached to a spring of spring constant 1223 N/m. (Assume that the spring does not affect the collision.) After the collision, block 2 oscillates in SHM with a period of 0.135 s, and block 1 slides off the opposite end of the elevated surface, landing a distance d from the base of that surface after falling height h = 4.20 m. What is the value of d?
The figure shows block 1 of mass 0.155 kg sliding to the right over a frictionless elevated surface at a speed of 8.15 m/s. The block undergoes an elastic collision with stationary block 2, which is attached to a spring of spring constant 1223 N/m. (Assume that the spring does not affect the collision.) After the collision, block 2 oscillates in SHM with a period of 0.135 s, and block 1 slides off the opposite end of the elevated surface, landing a distance d from the base of that surface after falling height h = 4.20 m. What is the value of d?Explanation / Answer
time period T = 2 pi sqrt (m2/K)
hence m2 = KT^2/4pi^2 = 1223* 0.135^2/4*3,14*3,14 =0.565 kg
rebound speed = m1-m2)v1/(m1+m2)
V1' = 0.155-0.565)*8.15/0.72 = -4.64 m/s opposite direction
initoal velocuty v0 = rebound velocity = 4.64 m/s
x - x0 = ut
= 4.64 * sqrt (2 *4.2/9.8)
= 4.29 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.