Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Answer all 3 Questions CORRECTLY and I\'ll give you 5 stars A square plate of co

ID: 2126595 • Letter: A

Question

Answer all 3 Questions CORRECTLY and I'll give you 5 stars




A square plate of copper with 51.0 cm sides has no net charge and is placed in a region of uniform electric field of 80.0 kN/C directed perpendicularly to the plate. Find the charge density of each face of the plate. Find the total charge on each face. A solid sphere of radius 40.0 cm has a total positive charge of 25.3 mu C uniformly distributed throughout its volume. Calculate the magnitude of the electric field at the following distances. 0 cm from the center of the sphere kN/C 10.0 cm from the center of the sphere kN/C 40.0 cm from the center of the sphere kN/C 56.5 cm from the center of the sphere kN/C An electric field of magnitude 3.61 kN/C is applied along the x axis. Calculate the electric flux through a rectangular plane 0.350 m wide and 0.700 m long in the following cases. the plane is parallel to the yz plane the plane is parallel to the xy plane the plane contains the y axis and its normal makes an angle of 40.6 degree with the x axis.

Explanation / Answer

1) a. the charge density on top plate=E*2*8.825*10^-12=80*10^3*2*8.825*10^-12=1.412nC/m^2

     the charge density on bottom plate =-1.412nC/m^2

b)charge on top face=5.4286nC

charge on bottom plate=-5.4286nC

2) volume of given sphere is 0.26795m3

volume charge density=94.4206uC/m3

a) electric field at center of sphere=zero

b)electric field at10 cm from center is=(distance*volume charge density)/(3*8.825*10^-12)

=(0.1*94.4206*10^-6)/(3*8.825*10^-12)

=356.64KN/C

c)electric field at 40 cm from center is=1426.55KN/c

d)electric field at 56.5cm cm from center is=(disatance3*volume charge density)/(3*square radius of sphere*8.825*10^-12)

=(0.565^3*94.4206*10^-6)/(3*0.4^2*8.825*10^-12)

=4020.28KN/C

3)electric flux density=E/S

a)plane parallel to yz plane=3.61K/(0.35*0.7)=14730N/m2/C

b)plane parallel to xy plane=zero

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote