A planet orbits a star, in a year of length 4.00 x 10 7 s, in a nearly circular
ID: 2126688 • Letter: A
Question
A planet orbits a star, in a year of length 4.00 x 107 s, in a nearly circular orbit of radius 1.69 x 1011 m. With respect to the star, determine (a) the angular speed of the planet, (b) the tangential speed of the planet, and (c) the magnitude and direction of the planet's centripetal acceleration.
Explanation / Answer
a.) w = 2*pi/t = 2*3.14/4*10^7 = 1.57 * 10-7 rad/sec
b.) w*r = v = 2.65 * 10^4 m/sec
c.) direction: towards center
a = w^2*r = 4.17 * 10^-3 m/sec^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.