Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose you kick a ball. Just after it leaves your foot, it is traveling at a ve

ID: 2127135 • Letter: S

Question




Suppose you kick a ball. Just after it leaves your foot, it is traveling at a velocity of v=24.3 m/s at an angle ?=37.0

Suppose you kick a ball. Just after it leaves your foot, it is traveling at a velocity of v=24.3 m/s at an angle ?=37.0 degree . What is the x component of the velocity just after the ball leaves your foot? =19.4m/s What is the y component of the velocity just after the ball leaves your foot? As with other vectors, if you know the components of a velocity vector, you can reconstruct the whole vector. So if you know the horizontal and vertical components of the ball at some other point in its trajectory (path), you can figure out how fast it is traveling at that moment and in what direction. A little while after leaving your foot, you measure the x component of the velocity to be 19.4 m/s and the y component of the velocity to be 11.2 m/s. How fast is the ball traveling (what is its speed) at that point in time? (Remember that speed is the magnitude of the velocity. How do you find the magnitude of a vector given its components?)

Explanation / Answer

X component of velocity = v*cos (theta) = 24.3*cos (37) = 19.4 m/s

Y COMPONENT of velocity = v*sin (theta) = 24.3*sin (37) = 14.62m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote