A bag of cement weighing 525 N hangs in equilibrium from three wires as suggeste
ID: 2127710 • Letter: A
Question
A bag of cement weighing 525 N hangs in equilibrium from three wires as suggested in the figure below. Two of the wires make angles ?1 = 56.0
A bag of cement weighing 525 N hangs in equilibrium from three wires as suggested in the figure below. Two of the wires make angles ?1 = 56.0 degree and ?2 = 39.0 degree with the horizontal. Assuming the system is in equilibrium, find the tensions T1, T2, and T3 in the wires. An object of mass m = 1.00 kg is observed to have an acceleration of a rightarrow with a magnitude of 10.7 m/s2 in a direction ? = 60.5 degree east of north. The figure below shows a view of the object from above. The force F rightarrow 2 acting on the object has a magnitude of 5.27 N and is directed north. Determine the magnitude and direction of the force F rightarrow 1 acting on the object.Explanation / Answer
1)
x=theta
T3=W =525 N
T1 =T3/[sinx1+cosx1tanx2] =525/[sin56+cos56tan39]
T1=409.56 N
T2=T1(cosx1/cosx2) =409.56(cos56/cos39]
T2=294.7 N
so
T1=525 N
T2=294.7 N
T3=525 N
b)
ax=acos60.5 =10.7cos60.5
ax=5.27 m/s^2
F=max=1*5.27 =5.27 N towards east
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.