a)An unsuspecting bird is coasting along in an easterly direction at 2.00 mph wh
ID: 2127981 • Letter: A
Question
a)An unsuspecting bird is coasting along in an easterly direction at 2.00 mph when a strong wind from the south imparts a constant acceleration of 0.400 m/s2. If the acceleration from the wind lasts for 3.90 s, find the magnitude, r, and direction, ?, of the bird's displacement during this time period. (HINT: assume the bird is originally travelling in the x direction and there are 1609 m in 1 mile.
r=
theta=
b)Now, assume the same bird is moving along again at 2.00 mph in an easterly direction but this time the acceleration given by the wind is at a 50.0 degree angle to the original direction of motion. If the magnitude of the acceleration is 0.300 m/s2, find the displacement vector , and the angle of the displacement.
So pretty much I did the first half and got
r=4.6267
theta=41.15 degrees
I have no idea how to do the second part please any help is appreciated detailed answers are appreciated so I can see what you are doing thank you.
Explanation / Answer
a) u = 2mph = 2 x 1609/3600 = 0.894 m/s
in east s1 = ut = 3.49 m
south s2 = at^2/2 = 3.042 m
|r| = sqrt(s1^2 + s2^2) = 4.63 m
angle = tan-1(3.042 / 3.49) = 41.08 degrees cloackwise the east or south to east.
b) u = 2mph = 2 x 1609/3600 = 0.894i m/s
a = 0.3cos50i + 0.3sin50 j = 0.193i + 0.230 j
s = (0.894 x 3.90 + 0.193 x 3.90^2/2)i + (0.230 x 3.90^2/2)j
s = 4.94i + 1.75 j
|s| = 5.24 m
angle = tan-1(1.75/4.94) = 19.51 degrees counter-clockwise or north to east.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.