An airplane flies eastward and accelerates uniformly. At one position along its
ID: 2127992 • Letter: A
Question
An airplane flies eastward and accelerates uniformly. At one position along its path it has a velocity of 33.5 m/s. It then flies a further distance of 48900 m and its velocity is 41.5 m/s. Find the airplane's acceleration and calculate how much time elapses while the airplane covers those 48900 m.style="font-family: 'droid sans', georgia, 'times new roman', serif; font-size: 16px; text-align: -webkit-center; ">
style="font-family: 'droid sans', georgia, 'times new roman', serif; font-size: 16px; text-align: -webkit-center; ">
What is the acceleration ?style="font-family: 'droid sans', georgia, 'times new roman', serif; font-size: 16px; text-align: -webkit-center; ">
what is the elapsed time ?style="font-family: 'droid sans', georgia, 'times new roman', serif; font-size: 16px; text-align: -webkit-center; ">
style="font-family: 'droid sans', georgia, 'times new roman', serif; font-size: 16px; text-align: -webkit-center; ">
SHOW ALL ANSWER PLEASE !style="font-family: 'droid sans', georgia, 'times new roman', serif; font-size: 16px; text-align: -webkit-center; ">
Explanation / Answer
v^2 -u^2 = 2as
41.5^2 - 33.5^2 = 2 x a x 48900
a = 6.135 x 10-3 m/s2
t = 41.5 - 33.5 / a = 1304 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.