A point charge q = +38.0 uC moves from A to B separated by a distance of d = .17
ID: 2129440 • Letter: A
Question
A point charge q = +38.0 uC moves from A to B separated by a distance of d = .175 m in the presence of an external electric field E of magnitude 279 N/C directed toward the right as in the following figure.
A) find the electric force exerted on the charge.
Magnitude = _______N
Direction = ________
B) Find the work done by the electric field. ________J
C) Find the change in the electric potential energy of the charge _________J
D) Find the potential difference between A and B. VB - VA = _________V
Explanation / Answer
A) force= 279*38*10^-6 = 0.010602 N
direction = towards right
B) work done = F*d = 0.010602*0.175 = 0.00185535 J
C) change in potential energy = -0.00185535 J
D) Vb
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.