A bowling ball of mass m=5 kg hangs from a massless string of length L=10.0 m fr
ID: 2129594 • Letter: A
Question
A bowling ball of mass m=5 kg hangs from a massless string of
length L=10.0 m from the ceiling of a large lecture hall. With the ball
starting from rest and hanging straight down, the professor pushes
horizontally on the ball with a varying force F, to move the bowling
ball a distance d=3.50 m to the side.
(a) What is the magnitude of the horizontal force supplied by the
professor on the bowling ball at the end of the displacement where
the ball is again motionless?
(b) During the time that the ball is being displaced, what is the total
work done on the bowling ball?
(c) During the time that the ball is being displaced, what is the work
done by the gravitational force?
(d) During the time that the ball is being displaced, what is the work done on the ball by the tension
in the rope?
(e) Knowing that the ball is motionless before and after its displacement, use the answers to (b), (c),
and (d) to find the work the professor
Explanation / Answer
X = horizontal dispalcement = 3.5 m
Q = angle subtand by the string with vertical = sin^-1( 3.5/10) =20.4 degree
a)
T = tension in string
balancing the force on the ball :: T*cos(Q) = mg .........(1)
T*sin(Q) = F................(2)
hence from (1) and (2) F = mg*tan(Q)
=5*9.8*2.67
= 18.22 N
b) change in kinetic energy =
0 = work done by all forces
hence work done by all forces =0
c) y = vertical displacement = 10 -10cos(20.4) =0.627 m
work done by gravitaional force = -mg*y = -30.73 N
d) work done by tension =0 , because tension is always perpendicular to dispalcement
e) work done by F + work done by mg +work done by tensnsion = 0
work done by F = - work done by mg = 30.73 N
f) becuause F is not constant force , F is variable force
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.