2 = ---Select---Nkgm/s^2kg Two horizontal forces, 1 and 2, are acting on a box,
ID: 2130147 • Letter: 2
Question
2 = ---Select---Nkgm/s^2kg Two horizontal forces, 1 and 2, are acting on a box, but only 1 is shown in the drawing. 2 can point either to the right or to the left. The box moves only along the x axis. There is no friction between the box and the surface. Suppose that 1 = +6.5 N and the mass of the box is 4.5 kg. Find the magnitude and direction of 2 when the acceleration of the box is the following. Find the magnitude and direction of 2 when the acceleration of the box is +5.7 m/s2. (Indicate the direction of the force by the sign of your answers.) Find the magnitude and direction of 2 when the acceleration of the box is -5.7 m/s2. (Indicate the direction of the force by the sign of your answers.) Find the magnitude and direction of 2 when the acceleration of the box is 0 m /s2. (Indicate the direction of the force by the sign of your answers.)Explanation / Answer
a)
Fnet = F1 + F2
m*a = 6.5 + F2
4.5*5.7 = 6.5 + F2
F2 = 4.5*5.7 - 6.5 = 19.15 N
b)
Fnet = F1 + F2
m*a = 6.5 + F2
-4.5*5.7 = 6.5 + F2
F2 = -4.5*5.7 - 6.5 = -32.15 N
c)
Fnet = F1+F2
0 = F1+F2
F2 = -F1 = -6.5N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.