Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Some help on this question would be great! A spherical capacitor is formed from

ID: 2130416 • Letter: S

Question

Some help on this question would be great!


A spherical capacitor is formed from two concentric spherical conducting shells separated by vacuum. The inner sphere has a radius of Ta = 12.4cm, and the outer sphere has a radius of Tb = 14.8cm . A potential difference of 120V is applied to the capacitor. What is the capacitor of the capacitor? Use epsilon 0 = 8.85 times 10 -12F/m for the permittivity of the free space. What is the magnitude E1 of the electric field at radius r = 12.8cm, just outside the inner sphere? What is the magnitude of at r = 14.6 cm, just inside the outer sphere?

Explanation / Answer

a)

C=4pieo/[(1/ra)-(1/rb)]

C=4pi*8.85*10^-12[(1/0.124)-(1/0.148)]

C=8.5*10^-11 F

b)

Q=CV =8.5*10^-11*120 =1.02*10^-8 C

E=KQ/r^2 =(9*10^9)(1.02*10^-8)/0.124^2

E=5973.2 V/m

C)

E=(9*10^9)(1.02*10^-8)/0.146^2

E=4306.62 V/m


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote