Suppose that the swimmer in the figure below has a swimming speed relative to th
ID: 2130855 • Letter: S
Question
Suppose that the swimmer in the figure below has a swimming speed relative to the water of 0.42 m/s, while the speed of the current is 2.5 m/s. If it takes the swimmer 190 s to cross the river, how wide is the river? m
Suppose that the swimmer in the figure below has a swimming speed relative to the water of 0.42 m/s, while the speed of the current is 2.5 m/s. If it takes the swimmer 190 s to cross the river, how wide is the river? m An airplane has a velocity relative to the air of 187 m/s in a westerly direction. If the wind has a speed relative to the ground of 57 m/s directed to the north, what is the speed of the plane relative to the ground? m/sExplanation / Answer
distance = speed*time
= 0.42*190
= 79.8 m
Vaeroplane = -187i
Vwind = 57j
V = -187i + 57j
= sqrt(187^2 + 57^2) = 195.494 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.