Suppose that the switch is closed in the following configuration with a 12.0 V b
ID: 1420287 • Letter: S
Question
Suppose that the switch is closed in the following configuration with a 12.0 V battery delivering a current of 0.25 A. Let the resistor and capacitor assume the values 100.0 and 100.0 ?F, repsectively. a)What is the time constant for this circuit? b) What is the maximum charge the capacitor hold? c) How long will it take to reach half of the maximum charge? d) What is the power by this circuit?
Now, suppose the switch is opened. e) What is time constant for this circuit? f) After one time constant, what energy is dissipated by the resistor?
553Explanation / Answer
a) the time constant for this circuit=CR=100X10e-6X100=10e-2sec
b) the maximum charge the capacitor hold=12x100X10e-6=12X10e-4coulomb
c) How long will it take to reach half of the maximum charge=1/2=1-e-t/CR
calculating t=0.006932sec
d) What is the power by this circuit=voltageXcurrent
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.