At t = 0, a saucer is thrown horizontally as shown from a 200 m high cliff with
ID: 2130889 • Letter: A
Question
At t = 0, a saucer is thrown horizontally as shown from a 200 m high cliff with a speed of 5 m/s. Two seconds later, an arrow is shot from the base of this cliff with a speed of 30 m/s. At what angle ? should the arrow be shot to hit the saucer? (g = 10 m/s2).
At t = 0, a saucer is thrown horizontally as shown from a 200 m high cliff with a speed of 5 m/s. Two seconds later, an arrow is shot from the base of this cliff with a speed of 30 m/s. At what angle ? should the arrow be shot to hit the saucer? (g = 10 m/s2).Explanation / Answer
for saucer
y = 200 - 5 t^2
x = 5 t
for arrow
x = 30 *cos(theta) t
y = 30*sin(theta) t - 5 t^2
we wants x and y to equal
30 cos theta t = 5 t
cos theta = 5/30
theta = arcos(5/30)
theta = 80.41 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.