Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A charged particle is held at the center of a spherical shell. The figure gives

ID: 2132227 • Letter: A

Question


A charged particle is held at the center of a spherical shell. The figure gives the magnitude E of the electric field versus radial distance r. The scale of the vertical axis is set by Es = 1.70108N/C. Approximately what is the net charge on the shell?

A charged particle is held at the center of a spherical shell. The figure gives the magnitude E of the electric field versus radial distance r. The scale of the vertical axis is set by Es = 1.70 times 108 N/C. Approximately what is the net charge on the shell?

Explanation / Answer

Electric fieldinsidethe shell = 0

so,

Inner radius = 2.5 cm

Outer radius = 3 cm

Electric field just ouside of the shell = Es*4/5 = 1.70*10^8*4/5 = 136000000 N/C

we have,

E = k*q/r^2

q=E*r^2/k = 136000000*(0.03)^2/(9*10^9) = 0.0000136 = 1.36*10^-5 C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote