A charged particle is held at the center of a spherical shell. The figure gives
ID: 2132418 • Letter: A
Question
A charged particle is held at the center of a spherical shell. The figure gives the magnitude E of the electric field versus radial distance r. The scale of the vertical axis is set by Es = 2.00107 N/C. Approximately what is the net charge on the shell?
A charged particle is held at the center of a spherical shell. The figure gives the magnitude E of the electric field versus radial distance r. The scale of the vertical axis is set by Es = 2.00 times 107 N/C. Approximately what is the net charge on the shell?Explanation / Answer
1.6e7 = 9e9*q/(0.03*0.03)
q2 = 1.6 x 10^-6 C
q1 = E r^2/k = 0.4e7*(2.5e-2)y2/9e9 = 2.778e-7 C
q_net = 0.2778e-6 + 1.6e-6 = 1.88 x 10^-6 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.