At t = 0, an automobile traveling north begins to make a turn. It follows one-qu
ID: 2133461 • Letter: A
Question
At t = 0, an automobile traveling north begins to make a turn. It follows one-quarter of the arc of a circle of radius 11.2 m until, at t = 1.64 s, it is traveling east. The car does not alter its speed during the turn.
a) Find the car's speed.
b) Find the change in its velocity during the turn.
c) Find its average acceleration during the turn.
Really I just can't get the average acceleration (c), but I would like to check my answers with someone who knows what they're doing. So far, a)10.7m/s b)6.54m/s northeast c) ?
Explanation / Answer
a) distance=speed*time
pi*r/2 = v*t substituting we get v=10.72m/s
b) change in velocity(vector form)= 10.72(east)- 10.72(north)
magnitude of change in velocity= 10.72*sqrt(2)= 15.16m/s
c) the acceleration is always V^2/r and directed towards centre hence V is the change in velocity
thus acceleration= (15.16*15.16)/11.2 = 20.521 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.