Can anyone help with the steps of the solutions? A certain airplane can accelera
ID: 2133600 • Letter: C
Question
Can anyone help with the steps of the solutions?
Explanation / Answer
3) Acceleration = 2.5 m/s^2 and Final Velocity v = 30 m/s
So min length of runway s = v^2 - u^2 / 2a
= 30 ^2 / 5
= 180 m
4)
a) Intial velocity u = 5 m/s and s = 20m
So from s= ut + 0.5* a*t^2 we get 20 = 5t + 4.9 t^2
On solving we get t = 1.573 , -2.593
Since t cant be negative Time it takes to reach ground =1.573 sec
b) Final Speed = v^2 = u^2 + 2 * g * s
so v^2 = 25 + 392
So v= 20.42 m/sec
5) Here therere are basically 2 projectile motions
A ) Time the ball is in air = t1 + t2 = 2 *v* sin(40) /g + t2 = 3.935 + t2
From s = v t + 0.5*g* t^2 we get 40 = v t + 4.9t^2
u is the velocity once it reaches the same height towards the ground = 30 sin40 = 19.28 m/sec
From which we get t2 = 1.5sec
So total time = 3.935 + 1.5 = 5.435 sec
B) Distance where it hits the ground = R1 +R2
= v^2 sin(80) / g + R2
= 90.44 + R2
R2 = ut
So R2 = v cos(40 ) * 1.5
R2 = 34.47 m/sec
So total Range = 90.44 + 34.47 = 124.911 m from the base of cliff
C) The horizontal component of velocity will be same during the entire process which is vcos(40) = 22.981 m/sec
So Vx = 22.981 m/s
Vertical component Vy = Uy +g*t = v sin(40) + 9.8* 1.5
= 19.28 +14.7
= - 33.98 m/sec (Since the direction is opposite)
So spped before it hits ground = sqrt( Vx^2 + Vy^2 )
= 41.02 m/sec
And angle = tan-1(Vy / Vx) = - 55.929 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.