On the surface of planet F36J, you shoot a gun with a muzzle velocity of 35 m/s
ID: 2133602 • Letter: O
Question
On the surface of planet F36J, you shoot a gun with a muzzle velocity of 35 m/s straight up. The bullet reaches a maximum height above the planet surface of 17.3 m. What is the acceleration of gravity on this planet?
I realize that this a projectile motion problem.
My work: Viy= ViSin(75)= 35sin(75)=33.8
V=dx/dt
35= 17.3/t
t=0.49
Vyf=Vyi+at
0=33.8+a(0.49)
a=68.98
However, the answer is a= 35.4 m/s^2
What did I do wrong? I've been stuck on this problem for a while now and finally decided to ask for some help! Any help is greatly appreciated :) Thank you! I basically need to know HOW to arrive to the answer since I already have the answer.
Explanation / Answer
The bullet has been shot directly upwards and not on an angle as u have considered
therefore acc. due to gravity g = v^2/(2*s)= 35^2/2/17.3 = 35.4m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.