The coyote realize he is not fast enough to catch the roadrunner. So he buys Acm
ID: 2133688 • Letter: T
Question
The coyote realize he is not fast enough to catch the roadrunner. So he buys Acme jet -powered skates. With the skates he has a constant horizontal acceleration of 15.0 m/s^2. The roadrunner starts at rest a distance 70.0 m from the edge of a cliff. The roadrunner zips at a constant speed.
1. what is the minimum roadrunner speed so the coyote does not catch him before the cliff edge?
2. at the last instant the roadrunner turns away and the coyote continues straight off the cliff edge, still with a horizontal acceleration of 15.0 m/s^2. The cliff is 95.0 m deep. How far away from the cliff edge does the coyote land?
Explanation / Answer
1 . in vertical , using h = ut + at^2/2
70 = 0 + 9.8t^2/2
t = 3.78 sec
distance covevered by jet = at^2/2 = 15 x 3.78^2/2 = 107.14 m
so speed minimum = 107.14/3.78 = 28.35 m/s
2. again , in vertical , using h = ut + at^2/2
95 = 0 + 9.8t^2/2
t = 4.403 sec
d = 15 x t^2/2 = 145.40 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.