The coyote realize he is not fast enough to catch the roadrunner. so he buys Acm
ID: 2135539 • Letter: T
Question
The coyote realize he is not fast enough to catch the roadrunner. so he buys Acme jet-powered skates. with the skates he has a constant horizontal acceleration of 15.0 m/s^2. The roadrunner starts at rest a distance 70.0 m from the edge of a cliff. The road runner zips past at a constant speed.
1. what is the minimum roadrunner speed so the coyote does not catch him before the cliff edge?
2. at the last instant the road runner turns away and the coyote continues sraight off the cliff edge, still with a horizontal acceleration of 15.0 m/s^2. The cliff is 95.0 m deep. How far from the cliff edge does the coyote land?
Explanation / Answer
a) x roadrunner = v t
x coyote = 1/2 a t^2
we want the roadrunner to reach there at the same time as the coyote
70 = 0.5*15*t^2
t=3.055 s
so v = 70/3.055=22.91 m/s
b) so he will have a initial speed of 15*3.055 =45.83 m/s
y direction
y = y0 + v0y t + 1/2 a t^2
0 = 95 - 0.5*9.81*t^2
t=4.4 s
x direction
x = 45.83*4.4 + 0.5*15*4.4^2=346.85 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.