Find the total power required to operate the tow. Detailed work would be greatly
ID: 2133800 • Letter: F
Question
Find the total power required to operate the tow. Detailed work would be greatly appreciated!! I'm really trying to understand the material. A ski tow operates on a slope of angle 14.4 degrees ? degree of length 290mm m . The rope moves at a speed of 11.0 km/hkm/h km/h and provides power for 48 riders at one time, with an average mass per rider of 73.0kgkg kg. Find the total power required to operate the tow. Detailed work would be greatly appreciated!! I'm really trying to understand the material.Explanation / Answer
First convert the speed to m/s:
11km/hr = 11400 m /3600 s = 3.055 m/s
The rate of increase of PE of the riders is:
P = ?U / t = mg ?h / t = m g d sin? / t = m g sin? d/t = m g v sin?
where i replaced "d/t", the rate at which the skiers movealong the incline, with v.
Now P = 48 * 73* 9.8 * sin14.4 * 3.055 = 26089/12 Watts or 26 kW
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.