Completely stuck : ( Can someone help me. I am not at all understanding how to p
ID: 2134321 • Letter: C
Question
Completely stuck : ( Can someone help me. I am not at all understanding how to plug these 3 questions into equations.
If a car accelerates from 25.5 km/h to 50.7 km/h in 9.5 s and the tires have an angular acceleration of 6.932 rad/s2, what is the radius of the tires
Erica kicks a soccer ball 9 m/s horizontally from the edge of the roof of a building which is 35.0 m high. How long will it take for the ball to reach the ground
A 15 g stone is tied to the end of a string and moves in a horizontal, circular path. The radius of the circle is 1.5 m. How long will it take the stone to make 30 complete revolutions if the tension in the string is 3.0 N
Explanation / Answer
a = r*alpha
=> (50.7-25.2)*(5/18)/9.5 = r*6.932
=> r = 0.10756117067 m
d = ut + 0.5*a*t^2
=> 35 = 0 + 0.5*9.8*t^2
=> t = 2.6726124191242438549 sec
Tcos(theta) = mg
=> 3 *cos(theta) = (15//1000)*9.8
=> theta = acos((15/1000)*9.8/3 )= 87.191382123079
Tsin(theta) = mv^2.r
=> 3*sin(87.191382123079) = (15/1000)*v^2/1.5
=> v = 17.3101020667094855 m/s
thus time = 2*3.14*1.5*30/17.3101020667094855 = 16.3257269605297042184 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.