A special electronic sensor is embedded in the seat of a car that takes riders a
ID: 2134896 • Letter: A
Question
A special electronic sensor is embedded in the seat of a car that takes riders around a circular loop-the-loop ride at an amusement park. The sensor measures the magnitude of the normal force that the seat exerts on a rider. The loop-the-loop ride is in the vertical plane and its radius is 24 m. Sitting on the seat before the ride starts, a rider is level and stationary, and the electronic sensor reads 800 N. At the top of the loop, the rider is upside down and moving, and the sensor reads 420 N. What is the speed of the rider at the top of the loop?
Explanation / Answer
mg = 800 N
m = 800/9.8 = 81.63 kg
on top
N = mv^2/r - mg = 420
81.63 x v^2 / 24 - 800 = 420
v = 18.94 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.