A spaceship with a rest length of 1500m is moving in the +x direction of 0.9c wi
ID: 2101433 • Letter: A
Question
A spaceship with a rest length of 1500m is moving in the +x direction of 0.9c with respect to an observer on the ground. An astronaut standing at the back of the spaceship fires a bullet toward the front of the spaceship at a velocity of 0.8c relative to the spaceship.
a) What is the length of the spaceship as measured in the frame of the ground-based observer?
b) How long does it take the bullet to reach the front of the spaceship:
i. As measured in the frame of the spaceship?
ii. As measured in the frame of the ground-based observer?
iii. As measured in the frame of the bullet?
Explanation / Answer
a) Lenght remains same in any frame.
b) i. In spaceship frame,
time = 1500/0.8c = 625 * 10^-8 sec
ii . Ground-based observer,
time = 1500/(0.8c +0.9 c) = 294.11 * 10^-8 sec
iii. Frame of bullet,
time = 1500/0.8c = 625 * 10^-8 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.