A spaceship hovering over the surface of venus drops an object from a height of
ID: 1661297 • Letter: A
Question
A spaceship hovering over the surface of venus drops an object from a height of 51 m. how mich longer does it take to reach the surface than if a dropped from the same height on earth? neglect air resistance in both cases. (the acceleration due to gravity on venus is 90.7% of that on earth. gvenus= (0.907)g ] A spaceship hovering over the surface of venus drops an object from a height of 51 m. how mich longer does it take to reach the surface than if a dropped from the same height on earth? neglect air resistance in both cases. (the acceleration due to gravity on venus is 90.7% of that on earth. gvenus= (0.907)g ]Explanation / Answer
Time taken on venus will be given by:
Hv = V0*tv + 0.5*gv*tv^2
V0 = 0 m/sec
Hv = 51 m
gv = 0.907*9.81 = 8.897 m/sec^2
51 = 0*tv + 0.5*8.897*tv^2
tv = sqrt (51*2/8.897) = 3.386 sec
Nowtime taken on earth will be
te = sqrt (51*2/9.81) = 3.224
So
dt = tv - te = 3.386 - 3.224 = 0.162 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.