1. as shown in the figure below, a box mass m= 10.6 kg is released from rest (po
ID: 2135479 • Letter: 1
Question
1. as shown in the figure below, a box mass m= 10.6 kg is released from rest (postion a) at the top of a 30 degree frictionless incline. the box slides a distance d= 4.00m down the incline until it encounters (position b) a spring and compresses it an amount xc= .220m (to point c) before momentarily coming to rest. use energy content, determine the folowing.
a) speed of box at position b
Vb= m/s
b) spring constant
k= N/m
2. as shown in the figure below, two masses m1= 5.20 kg and m2 which has a mass 75% that of m1, are attached to a cord of negligible mass which passes over a frictionless pulley also of negligible mass. if m1 and m2 start from rest, after they have each traveled a distance of h= 1.10m, use energy content to determine the following.
a) speed v of masses (m/s)
b) magnitude in the tension T in the cord (N)
Explanation / Answer
A) Vb=sqrt(2*g*h*sin(30))=6.26 m/s...
B)spring constant k=m*V^2/x^2=8582.4 N/m...
2) A) accelaration a=(m1-m2)*g/(m1+m2)....
a=1.4 m/s^2.....
v=sqrt(2*a*s)=
v=1.754 m/s......m1 amd m2 are having velocity same...
T=m1*m2g/(m1+m2)..
T=21.84 N
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.