The resistance and the magnitude of the current depend on the path that the curr
ID: 2135748 • Letter: T
Question
The resistance and the magnitude of the current depend on the path that the current takes. The drawing shows three situations in which the current takes different paths through a piece of material. Each of the rectangular pieces is made from a material whose resistivity is ? = 1.50 x 10-2 ?*m, and the unit of length in the drawing is L0 = 5 cm. Each piece of material is connected to a 3.00-V battery. Find (a) the resistance and (b) the current in each case.
Each piece of material is connected to a 3.00 - V battery. Find(a) the resistance andExplanation / Answer
R = rho*L/A
rho/Lo = 0.3
I = V/R
Case 1:
R = rho*(4Lo)/(Lo*2Lo) = 2 rho/Lo = 0.6 ohm
I = 3/0.6 = 5A
Case 2:
R = rho*(Lo)/(4Lo*2Lo) = (1/8)(rho/Lo) = 0.0375 ohm
I = 3/0.037580 A
Case 3:
R = rho*(2Lo)/(Lo*4Lo) = 0.5(rho/Lo) = 0.15 ohm
=> I = 3/0.15 = 20 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.