The resistance and the magnitude of the current depend on the path that the curr
ID: 2135752 • Letter: T
Question
The resistance and the magnitude of the current depend on the path that the current takes. The drawing shows three situations in which the current takes different paths through a piece of material. Each of the rectangular pieces is made from a material whose resistivity is ? = 1.50 x 10-2 ?*m, and the unit of length in the drawing is L0 = 5 cm. Each piece of material is connected to a 3.00-V battery. Find (a) the resistance and (b)the current in each case.
Each piece of material is connected to a 3.00 - V battery. Find(a) the resistance andExplanation / Answer
R = resistance = resistivity *Length/area) =1.5*10^-2*(4L0)/(2Lo^2) = 1.5*10^-2*(2/Lo) =0.6 ohm
current =V/R =3/0.6 =5 A
Figure (b)
R = resistance = resistivity *Length/area) =1.5*10^-2*(L0)/(8Lo^2) = 1.5*8/5 =2.4
current =V/R =3/2.4 = 1.25 A
figure (c)
R = resistance = resistivity *Area/Length) =1.5*10^-2*2Lo/(4Lo^2)= 1.5/(2*5) =0.15
current =V/R =3/0.15 = 20A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.