Two thin, isolated, concentric conducting spheres of radii 9.40 cm and 11.60 cm
ID: 2135870 • Letter: T
Question
Two thin, isolated, concentric conducting spheres of radii 9.40 cm and 11.60 cm, have net charges of 32.00 nC and 23.00 nC, respectively. What is the electric field at 5.640 cm from the center of the spheres? Use the sign of the field to indicate direction, thus a positive electric field would point away from the center of the spheres
What is the electric potential at 5.640 cm from the center of the spheres?
What is the electric field at 10.610 cm from the center of the spheres?
What is the electric potential at 10.610 cm from the center of the spheres?
What is the electric field at 17.710 cm from the center of the spheres?
What is the electric potential at 17.71 cm from the center of the spheres?
Explanation / Answer
R1 = 0.094 m, R2 = 0.116m
1) V = k*(q1+q2)/R2 = 4267 volts
2) at r=0.10610
E = k*q1/r^2 = 25583.6 N/C
3) V = k*(q1+q2)/R2 = 4267 volts ( inside conducting material V is constant)
4) at r = 0.1771 m
E = k*(q1+q2)/r^2 = 15782 N/C
5) at r = 0.1771 m
v = k*(q1+q2)/r = 2795 volts
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.