Two thin, isolated, concentric conducting spheres of radii 6.80 cm and 9.80 cm,
ID: 2091148 • Letter: T
Question
Two thin, isolated, concentric conducting spheres of radii 6.80 cm and 9.80 cm, have net charges of 7.50 nC and 19.00 nC, respectively. A) What is the electric field at 3.740 cm from the center of the spheres? Use the sign of the field to indicate direction, thus a positive electric field would point away from the center of the spheres. B)What is the electric potential at 3.740 cm from the center of the spheres? C)What is the electric field at 7.850 cm from the center of the spheres? D)What is the electric potential at 7.850 cm from the center of the spheres? E)What is the electric field at 12.520 cm from the center of the spheres? F)What is the electric potential at 12.52 cm from the center of the spheres? I know this is a long question but help is very much appreciated!Explanation / Answer
A)Zero. inside a conducting sphere electric field is zero. B)V1 = k*q1/r1 = 992.6 Volts............ V2 = k*q2/r2 = 1744 Volts............. C)E1 = k*q1/r1^2 = 10953 N/C........ E2 = 0.(inside the sphere)...................................... D)V1 = k*q1/0.0785 = 859.8 Volts....... V2 = k*q2/r2 = 1744 Volts(inside a conductor V is same)........ E) E1 = k*q1/0.1252^2 = 4306.2 N/C.......... E2 = k*q2/0.1252^2 = 10909 N/c............ F) V1 =k*q1/0.1252 = 539.1 Volts....... V2 = k*q2/0.1252 = 1365.8 Volts.............
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.