Two thin, isolated, concentric conducting spheres of radii 5.10 cm and 14.40 cm
ID: 2278867 • Letter: T
Question
Two thin, isolated, concentric conducting spheres of radii 5.10 cm and 14.40 cm, have net charges of 23.00 nC and 13.50 nC, respectively. A) What is the electric field at 3.315cm from the center of the spheres? Use the sign of the field to indicate direction, thus a positive electric field would point away from the center of the spheres.
B) What is the electric potential at 3.315 cm from the center of the spheres?
C) What is the electric field at 10.680 cm from the center of the spheres?
D) What is the electric potential at 10.680 cm from the center of the spheres?
E) What is the electric field at 16.695 cm from the center of the spheres?
F) What is the electric potential at 16.70 cm from the center of the spheres?
Explanation / Answer
A ) 0 field inside a conducting sphere is always 0
B ) Potential = potential due to boththe spheres = 4920.57 Volt
c) feild is due to only the inner sphere = 7.3 *10 ^5 N/C
d) potential due to outer sphere + potential due to inner sphere = 2781.9 volt
e) field is due to both the spheres = 11785.89 N/C
f) potential is due to boththe spheres = 1967.06 volt
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.