Detail as below: Consider two cars, one a compact model (m = 768 kg) and the oth
ID: 2136219 • Letter: D
Question
Detail as below:
Consider two cars, one a compact model (m = 768 kg) and the other an SUV (m = 2457 kg). The SUV is traveling at 16 m/s, while the compact car is traveling at an unknown speed v. If the two cars have the same momentum, what is v? m/s Two particles of mass mi = 1.8 kg and /t?2 = 2.3 kg are traveling with velocities = 4.7 m/s, and v2 = 2.5 m/s as shown in the figure below. What is the total momentum of this system? Be sure to give the magnitude and direction of the momentum, magnitude kg middot m/s direction degree above the x-axisExplanation / Answer
3)
momentum=mass*velocity
since the momentums of the cars are equal
m1v1=m2v2
2457*16=768*v2
v2=51.1875m/s
velocity of the compact car=51.1875
4)
let i ,j represents unit vectors along positive x,y axis respectively
momentum of m1=m1v1 i
=1.8*4.7 i
=8.46 i
momentum of m2=m2v2 j
=2.3*2.5 j
=5.75 j
total momentum of the system=8.46i +5.75j
madnitude of the total momentum of system=(8.46^2+5.75^2)^0.5
=10.229kgm/s
direction of total momentum=tan^-1(5.75/8.46)
=38.003 degrees with positive x axis
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.